OCENENIE ZA PRÍKLADNÚ OBNOVU


Rodinný dom, Svätý Jur

Prostredná 48, Svätý Jur
Vlastník: Mgr. Branislav Bahna a manželka Natália

Popis objektu:
Rodinný dom sa nachádza v historickom centre - mestskej pamiatkovej rezervácii Svätý Jur na Prostrednej ulici. Ide o vinohradnícky renesančný dom zo 17. storočia, postupne upravovaný. Pôdorys má tvar písmena L (uličné a dvorové krídlo). Vstup z ulice je spoločný so susedným vlastníkom cez podjazd do spoločného dvora. Vstup do domu je cez dostavanú verandu, vybudovanú v 20. storočí, ktorá je predsadená vnútorným priestorom a umožňuje prepojenie miestností. Pravdepodobne najstaršou časťou domu je pozdĺžna miestnosť s valenou tehlovou klenbou s lunetami, dodatočne rozdelená na dve izby (spálňa a kúpeľňa). Je podpivničená priestrannou vinohradníckou pivnicou s kamennou klenbou s lunetami. Pôvodne von smerujúce okno je dnes súčasťou verandy. Podľa typu tehlových klenieb usudzujeme, že uličná miestnosť
a k nej prislúchajúca pôvodná „čierna kuchyňa“ boli postavené neskôr. Izba má valenú klenbu
s výraznými lunetami, zasahujúcimi takmer po vrchol klenby. Pod ňou sa nachádza pivnica
s valenou tehlovou klenbou. Obidve pivnice sú prepojené prechodom. Čierna kuchyňa bola dodatočne prestropená tehlovou klenbou – česká placka. Murovaný komín s ozdobnou hlavicou
v časti dvorového krídla je zrekonštruovaný a nevyužívaný.

Uličné krídlo je prestrešené sedlovou strechou s hrebeňom rovnobežným s uličnou čiarou, na ktorú je napojená pultová strecha dvorového krídla. Strecha je z JV a SV strany ukončená štítovým múrom so zúbkovaným okrajom, ktorý sleduje profil strechy.

Podľa popisu pôvodného krovu v rámci odbornej práce: Historické krovy Svätého Jura (Ižvolt, 2006) sa uvádza, že krov je kresaný, stojatej a ležatej stolice, so starším spôsobom viazania (čapy, rybiny), typický pre vidiecke oblasti 19. a začiatok 20. storočia. Konštrukcia nie je výnimočná, ide o najrozšírenejší moderný drevený krov.

Dom sme nadobudli kúpou v januári 2004 v dezolátnom stave - uplynulých 20 rokov nebol obývaný a pôvodný majiteľ v dome aj v pivnici pestoval šampiňóny.

Rekonštrukciu a zobytnenie sme realizovali väčšinou svojpomocne za odbornej asistencie Ing. arch. Marušicovej. V dome zostali pôvodné len obvodové múry a klenbové stropy. Nanovo sme vybudovali všetky inžinierske siete, kúpeľňu s WC, drevené podlahy a omietky. Pri všetkých rekonštrukčných prácach sme podľa možností kládli dôraz na používanie tradičných materiálov, rešpektujúc vlhkostný režim domu. Na jeseň 2009 sme rekonštruovali krov, ktorý bol
v havarijnom stave. Všetky rekonštrukčné práce sme realizovali v súlade s rozhodnutiami Krajského pamiatkového úradu v Bratislave.

Renesančná pivnica znovu plní svoj účel – vyrábane v nej lahodné svätojurské vínko.

Foto: Branislav Bahna

Systém hodnotenia: viac hviezdičiek = vyššie hodnotenie

136 hlasov
Cenu verejnosti získa objekt s najvyšším počtom hlasov. Z jednej IP adresy sa dá hlasovať iba jeden raz a aj viac počítačov môže mať pridelenú jednu IP adresu (všetky počítače v jednej kancelárii). Ďakujeme za pochopenie.
Na vrch stránky