Tesne nad hlavnou cestou pred vstupom do mesta Svätý Jur smerom od Bratislavy, je situovaná kaplnka Nanebovzatia Panny Márie, medzi miestnymi známa ako Pustý kostolík. Postavená bola pravdepodobne v 15. storočí. V 17. storočí. V jej blízkosti vznikla neskôr kalvária a stĺp so sochou Panny Márie.
Kaplnka s kalváriou, osadená na okraji viníc, je reprezentatívnym príkladom typickej kultúrnej krajiny malokarpatského regiónu. Poloha kaplnky, genius loci, ako aj pešie a cykloturistické trasy v jej okolí podporili myšlienku revitalizácie jej okolia. Mesto Svätý Jur sa do projektu pustilo s cieľom vytvoriť priestor pre oddych a rozjímanie návštevníkov, ktorých počet po dokončení cyklotrasy stúpa. V blízkosti kaplnky bola vybudovaná oddychová zóna pre cyklotrasu spájajúcu Svätý Jur, Raču a Vajnory a revitalizovaná bola tiež kalvária, pri ktorej bola vybudovaná nová krížová cesta.
Rešpektovanie historického, ale hlavne duchovného významu miesta, prírodných a krajinných hodnôt, bolo dôležitým východiskom pre návrh celého priestoru.
Oddychová zóna sa nachádza pri križovatke ciest medzi kaplnkou a kalváriou. Tvar odpočívadla je vymedzený kamennou stienkou a rozšíreným chodníkom, ktorý zároveň dovedie cyklistov späť na cyklotrasu. Pozdĺž kamennej stienky sú umiestnené stojany na bicykle, informačné panely, prístrešok a pergola. Tento oddychový priestor tvorí „námestie“, zakomponované do krajiny a okolitej zelene.
Cieľom revitalizácie kalvárie bolo charakter miesta využiť a pozdvihnúť. Preto architektonický a výtvarný návrh krížovej cesty vychádzal z daností terénu a miesta s úmyslom ho čo najprirodzenejšie začleniť do krajiny. Ideové riešenie bolo ovplyvnené predovšetkým situovaním krížovej cesty v blízkosti kaplnky – pútneho Mariánskeho miesta. Zároveň je v tesnej blízkosti cyklotrasy. Je to miesto s hlbokou tradíciou peších pútí, ktoré je v súčasnosti obohatené aj o pútnikov na bicykloch. Ide o prevažne mladých ľudí a rodiny s deťmi. Zámerom bolo vytvoriť pokojnú zónu pre stíšenie, meditatívny priestor, ktorý poskytne vhodné prostredie pre rozjímanie nad utrpením a obetou Krista na kríži.
Vstup a začiatok krížovej cesty sa nachádza v priestore pri cyklotrase, kde úpravou zanedbaného svahu boli vytvorené stojiská pre autá na spevnenej ploche z kamennej drte. Oporný kamenný múr z miestneho kameňa bol vystavaný suchou cestou, bez použitia malty, teda podobne ako bývajú tradičné kamenné stienky vo vinohradoch. Kamenný múr s terénnym schodiskom lemuje nástup do priestoru krížovej cesty a neskôr pokračuje ako nosný prvok pre osadenie jej jednotlivých zastavení.
Zastavenia krížovej cesty sú vyobrazené na tabuľkách z kovu kde sú kombinované techniky leptu a smaltovania. Osadené sú na múre z plnej pálenej tehly, ktorého spodná časť je vymurovaná z lomového kameňa.
Investor: Mesto Svätý Jur
Autori projektu: MA Blanka Cepková/MgA. Matúš Cepka (výtvarný zámer), Mgr. arch. Lucia Marušicová/Ing. arch. Peter Žalman, CSc. (architektonický zámer)
Realizácia projektu: 2015 – 2016
Fotografie: fotoarchív AINovy; Lucia Marušicová (situačný návrh)
© 2022 Academia Istropolitana Nova | Prostredná 47/A, 900 21 Svätý Jur, Slovenská Republika | Tel: +421/2/44 97 04 52-53 | www.ainova.sk
Hlavnými partnermi a podporovateľmi súťaže sú dlhodobo Bratislavský samosprávny kraj a Prvá stavebná sporiteľňa.