Rodinný dom v Lozorne

Dom z polovice 19. storočia stojaci na hlavnej ulici súčasní majitelia kúpili v roku 1981 kvôli záhrade a na víkendové využívanie. Objekt sa v tom čase nachádzal už vo veľmi zlom technickom stave. Obývaná bola iba jedna miestnosť v prednej časti domu. Druhá miestnosť slúžila ako miestny zelovoc, vstupovalo sa doň z ulice.


Dom je z 90 % postavený z hliny, majitelia ho opravovali postupne, pri obnove sa radili aj s odborníkom na tradičnú vidiecku architektúru, architektom Hojsíkom starším. Pôvodná dispozícia domu, a tiež dvere a okná ostali zachované. Iba vstup do miestnosti z ulice (dvere do zelovocu) boli zamurované a nahradené oknom vyrobeným podľa vzoru ostatných. Počas obnovy bolo potrebné otĺcť omietku zvonka i zvnútra a dom opäť omietnuť.

 

Zachované boli všetky pôvodné drevené stropy, kvôli vyslovene nízkej svetlej výške izieb však bolo predtým potrebné v izbách odkopať zem do hĺbky cca 20 cm. Pôvodné drevené podlahy v miestnostiach boli nahradené keramickou dlažbou. V dome ostali zachované tiež časti nábytku a sú dodnes súčasťou výbavy miestností. Vykurovanie je zabezpečené liatinovými kachľami. Predná izba slúži dnes ako spoločenská miestnosť pri rodinných stretnutiach a posedeniach s priateľmi, ďalšie sú využívané ako komora a úložný priestor.

 

K tomuto pôvodnému objektu majitelia neskôr pristavali smerom do hĺbky dvora novú časť domu, ktorú v súčasnosti využívajú na bývanie. Pri výstavbe novej časti dbali na dodržanie proporcií a súladu so starým domom i o zachovanie rovnakého sklonu strechy.

 

Majitelia: MUDr. Helena Drobná a Ing. Peter Drobný